wynikające ze Wskazań Biskupa Gliwickiego z dnia 19 kwietnia 2020 roku oraz Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 kwietnia 2020 roku w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. poz. 697). (2020-04-22)
1. Eucharystia
- Biskup nadal utrzymuje w mocy dyspensę od udziału w niedzielnej Mszy św. Oznacza to, że możemy, a w większości sytuacji nawet powinniśmy, nadal uczestniczyć w liturgii niedzielnej Mszy św. poprzez transmisję w mediach.
Proponujemy również, aby bardziej wykorzystać Msze święte w dni powszednie, kiedy jest zdecydowanie mniej uczestników. Oczywiście taka Msza święta nie zastępuje niedzielnej, ale wiadomo, że wszyscy nie będziemy mogli być fizycznie obecni w niedzielę. - W naszym kościele w Mszach świętych i nabożeństwach bezpiecznie może uczestniczyć 50 osób (nie licząc obsługi kościoła, służby liturgicznej i celebransów). Ze względu na konieczność zachowania bezpiecznej odległości, miejsca, które w kościele można zajmować, są oznakowane. Przed wyjściem z kościoła bardzo prosimy, aby kartkę na swoim miejscu odwrócić na drugą stronę, co jest dla służby kościelnej sygnałem do zdezynfekowania tego miejsca. W kościele pamiętamy również o zakrywaniu ust i nosa (nie dotyczy tylko celebransów).
- W naszym kościele niech mają pierwszeństwo rodziny i bliscy tych, w których intencji Eucharystia będzie sprawowana. Ufam, że stać nas na tyle wzajemnego zrozumienia i odpowiedzialności, żebyśmy nikomu nie musieli mówić, że powinien z kościoła wyjść (jak takie coś w ogóle powiedzieć i kto miałby to zrobić?).
- Komunię świętą rozdzielają tylko księża. Usilnie preferowanym sposobem przyjęcia komunii świętej jest sposób ?na rękę?.
- Należy także pamiętać by znak pokoju przekazywać jedynie przez skinienie głową.
2. Pogrzeby
- Ceremonię pogrzebową należy ograniczamy do stacji w kościele (Msza św. bez trumny lub urny) oraz przy grobie. Co do rozmieszczenia wiernych w kościele w czasie Mszy św. pogrzebowej, należy zachować wskazania punku 1. a.
- W ceremonii pogrzebowej może uczestniczyć do 50 osób, nie wliczając w to ?osób sprawujących kult religijny, osób dokonujących pochowania lub osób zatrudnionych przez zakład lub dom pogrzebowy?. Natomiast w liczbie tej należy uwzględnić ministrantów.
- W czasie całej uroczystości pogrzebowej, jej uczestnicy, w tym posługujący są zobowiązani do zakrywania ust i nosa. Nie dotyczy to duchownego sprawującego liturgię oraz obrzędy na cmentarzu.
- Nie urządzamy konduktu pogrzebowego na cmentarz, by nie tworzyć zgromadzenia.
3. Pierwsza spowiedź i Komunia święta
- Termin pierwszej spowiedzi i Komunii świętej zostaje przełożony na okres po 31 sierpnia br.
4. Pokuta i pojednanie
- W związku ze złagodzeniem restrykcji państwowych, możliwe jest korzystanie z sakramentu pokuty i pojednania. Miejscem spowiedzi przed Mszami świętymi jest druga zakrystia. Jest także przygotowane miejsce do spowiadania w salce katechetycznej.
5. Posługa chorym
- Mając na uwadze względy bezpieczeństwa osób chorych, na chwilę obecną należy powstrzymujemy się jeszcze od odwiedzania chorych, poza wypadkiem niebezpieczeństwa śmierci.